Jdi na obsah Jdi na menu
 


ES opět v Černých ovcích

16. 1. 2012

Ačkoliv tyto stránky už neaktualizuji, stále mají velmi solidní návštěvnost, a proto ještě přidám pár řádek. Nevím, zda lze ješt vůbec někde o této firmě seriózně diskutovat. PR firmy pracuje na plné obrátky, například ES přinutily provozovatele (BlueBoard)  zrušit diskuzní fórum na těchto stránkách, pokoušely se zrušit i vlastní stránky, což se jim naštěstí zatím nepodařilo.

Opět mě polil horký pot, když jsem viděl další z reportáží v České televizi. Osobně nakonec musím být hodně rád, jak to s námi dopadlo a že už přes dva roky bydlíme. Taky jsme museli využít směnku od (nevím, jak jej oslovovat) Mencla. Prakticky nic jiného nám nezbylo, stavba by se nehla vůbec. Dodnes si myslím, že nebýt nápadu se založením stránek o stavbě, nikdy bychom nebydleli a dneska měli na krku exekutora.

Zajímalo mě, jaká reakce se objeví na donebevolajících manipulativních stránkách ES-kancelar.cz, které se tváří jako objektivní nestranný soudce. Žlučí mi hnul jeden z článků, který reaguje na slova pravděpodobně jednoho z klientů, který mi mluví z duše. Článek s dovolením zkopíruji a přidám své zkušenosti klienta:

 

1)  Jak je to tedy přesně s normou jakosti ISO 9001. Vztahuje se tato i na kvalitu staveb?

 

Ano, certifikace ISO 9001 se týká z naprosté většiny kvality staveb a kvality všech ostatních poskytovaných služeb. Certifikát i dokumenty k němu jsou veřejně přístupné na našich stránkách.

 

Ekonomické stavby jsou certifikovány v ISO 9001 na PŘÍPRAVU a ŘÍZENÍ staveb. Kde slovo ŘÍZENÍ je z 95% o kvalitě výsledné stavby. Norma jakosti ISO 9001 velmi precizně nařizuje, jak musí probíhat kontroly kvality, nařizuje pravidelně zkoumat spokojenost klientů a také ji vyhodnocovat. Nařizuje také měřit kvalitu všech dodavatelů, členit ji do čtyř kvalitativních skupin a slabší dodavatele nahrazovat novými. Také každý roční audit nezávislého auditora se zabývá kvalitou staveb. Včetně prohlídky přímo na stavbách. Norma ISO 9001 je ve stavebnictví nejnáročnější normou kvality. Ekonomické stavby jsou opakovaně certifikovány s výborným výsledkem. Certifikace ES se ve své většině vztahuje na kvalitu výsledné služby, tedy stavby i dalších doprovodných služeb. Pokud pisatel tento fakt zpochybňuje, nemluví pravdu a ukazuje tak na míru své objektivity.

Dodnes, když slyším ISO 9001, musím se smát. Auditorské firmy samozřejmě mají zájem na tom, aby certifikace proběhly a vpodstatě se jedná jen o papírování. ES to vlastně potvrzují, jde o přípravu a řízení, tedy nesmysly s manažery financí, staveb, přípravy atd., jejichž práci auditor uvidí jen na papíře. S výslednou službou to nemá nic společného!  ISO vám jako klientovi nepřinese téměř nic!

2)  Jaká je kvalita stavěných domů, je možné ji nějak doložit?

 

Ekonomické stavby staví své domy od roku 1998. Za tuto dobu obsloužili více nežli 5000 jednotlivých klientů. Nejlepší odpovědí na otázku kvality je skutečnost, že za celých těchto 13 let neexistuje ani jeden jediný rozsudek pro nekvalitní odvedenou stavbu proti ES. Kolik dalších stavebních společností v ČR postavilo tolik domů jako ES a mohou konstatovat totéž? Od roku 2010 pak na každou stavbu, kterou ES provádí, realizujeme posudek soudním znalcem. Jedná se o další stupeň kontroly. Posudky znalců v naprosté většině konstatují výbornou kvalitu stavěných domů. I více jak devadesát procent klientů hodnotí svoji spokojenost známkou výborně. Takto výborné hodnocení klienty opět považujeme za naprostý unikát českého trhu.

Těch 5 000 domů bych chtěl vidět, když se jich zeptáte na schůzce na návštěvu nějakého domu, tak se jen vytáčejí. Nevím, jestli existuje nějakýrozsudek na nekvalitní stavbu, obzvlášť  v oblasti domů rodinných. Když mi zmršili svody, že mi ze spojů kape voda nebo dali na terasu naprosto nekvalitní dřevo, přeci se kvůli tomu nebudu soudit, zvlášť, když vím, že právní oddělení ES je jejich oddělením stěžejním. Soudní znalec, to je věc přímo k popukání. Taky u mě byl. Nevím, možná to byl stopař, kterého manažer stavby nabral po cestě. Přijel zhruba v době, kdy byla dokončována hrubá stavba. Zjistil, že máme dvě patra, několik oken (podle něj zbytečně velkých), že to máme postaveno z cihel a že je tedy všechno v pořádku. V případě zájmu dohledám a poskytnu jeho zprávu. Tady souhlasím s tím, že je to opravdu unikát!

3) Kdy dostane klient k dispozici smlouvy? Proč nejsou přístupné na webových stránkách společnosti? Jsou smlouvy nevyvážené?

 

Zveřejnění smluv na stránkách zvažujeme. Zatím jsme se pro tento krok nerozhodli z prosté snahy chránit naše znalosti a zkušenost před konkurencí. Žádný z významných stavitelů rodinných domů smlouvy na svých stránkách nemá. Přesto tuto možnost zvažujeme. Každý klient může dostat smlouvy k dispozici hned při první návštěvě v ES. Co se týká samotné smlouvy, v českém právu platí princip ochrany spotřebitele. Pokud by smlouva obsahovala část pro zákazníka jakkoli nevýhodnou, je z principu českého práva neplatná. Naše smlouvy jsou jasné, transparentní. Jsou výhodné pro klienty, kterým stavíme dům, nevýhodné pro ty, kteří vyčerpají služby a dům následně nechtějí. Na polském trhu používáme naprosto stejné smlouvy jako v Česku. Polská Akedemie věd dvakrát udělila ES Polska titul Firma roku. V odůvodnění mimo jiné stálo, že nabízíme klientům nejférovější smlouvy na polském trhu. Porovnávejte naše služby a smlouvy vždy s ostatními na trhu, nikoliv s vysněnou představou, která neexistuje. V přímém porovnání není lepších smluvních podmínek. Pokud někdo myslí, že ano, rádi si jméno takové firmy poslechneme.

Přiznám se, že smlouvy jsem s právníky nekonzultoval, něco jsem v nich změnil a problém s nimi žádný nebyl. Možná jsem měl jen štěstí. Ten poský titul bych chtěl také vidět. Mám pocit, že to je něco podobného jak s pivovary, kdy neznám značku piva, která by se nehonosila titulem Pivo roku!

4)Proč není možné platit až za vykonané práce?

 

Klasická nepravda. V rámci programu JISTOTA můžete dům zaplatit do notářské úložky a z té platit až provedené práce. Jde o program starý jako samotné Ekonomky. Tedy platit až za vykonané práce možné jistě je.

 

Pokud opět porovnáme platební podmínky klienta u Ekonomických staveb s ostatními staviteli, zjistíme, že v ES klienti platí nejmenší zálohy na českém trhu. To, že si čeští stavitelé nechávají platit zálohy dopředu, souvisí s obecně špatnou platební morálkou a pomalostí soudní ochrany před nepoctivci.  Ti, co před lety stavěli bez záloh, již dnes domy nestaví, zničili je právě neplatiči. Stejně jako Vás cestovka nenechá jet nejdříve na dovolenou, a pak teprve zaplatit, tak nemohou čeští stavitelé nejprve stavět a pak čekat, zdali dostanou zaplaceno. Dobrou výjimkou tohoto obvyklého postupu jsou Ekonomické stavby a jejich program JISTOTA. V tomto platíte skutečně až za odvedenou práci.Tedy pisatel opět nemluví pravdu.

 

To, že někdo nelže, ještě neznamená, že mluví pravdu. Program JISTOTA samozřejmě nic nevyřeší. Problém je v tom, že většina klientů nemá šanci splácet jednotlivé etapy, protože na ně od banky za to, co mají prostavěno, nedostanou zaplaceno. Klienti ES prý platí nejmenší zálohy? Proto pak nejsou schopni splácet jednotlivé etapy? Pro ES je to samozřejmě velmi výhodné. Za prvé svoji neschopnost můžou svádět na klienta, za druhé si ( ) Mencl založí velmi solidní byznys se směnkami. Samozřejmě, že to dělá pro klienty, on i ES jsou čistí jak lilie.

5) Stalo se někdy, že klient nemohl zkouladovat dům kvůli nekvalitní práci ES?

 

Nikdy v historii společnosti se nestalo, že bychom dům nepředali či nezkolaudovali pro pochybení na stavbě. Zažili jsme jistě mockrát výhrady, které bylo nutné do stanoveného termínu odstranit. Ale žádný dům nezkolaudovaný pro závady na naší stavbě není.

Nemyslím si, že by kolaudace úplně souvisela s kvalitou stavby, koludace musí být samozřejmostí, to není něco, čím by se ES měly chlubit.

6)Dozví se klient při podpisu smlouvy konečnou cenu?

 

Toto je velmi často uváděná nepravda. Klient naprosto přesně zná cenu vybraného domu. Jediné, co neví, je případná nová cena způsobená rozsáhlými úpravami. Pokud si klient vybere již hotový dům, je cena od první minuty stanovena pevně. Druhou možností je vyprojektovat dům nový, svůj, podle vlastních potřeb. Rozumím příspěvku pisatele tak, že by si představoval na počátku nadiktovat své představy a od manažera projektu hned získat přesnou cenu. To je však představa značně naivní. Dokud nemáte projekt, nemáte technické řešení. Dokud nemáte technické řešení, nemůžete znát cenu. Pokud se stane, že po naprojektování představ klienta je cena příliš vysoká, nabízíme v ES, na rozdíl od projekčních kanceláří, bezplatně druhý projekt, ve kterém se vrátíme k původnímu základnímu řešení domu tam, kde cena vyhovovala.

Klient naprosto přesně neví nic! Prakticky nejde vzít dům tak, jak je nabízen. Půda je vždy buď podmáčená nebo naopak skalnatá, pozemek svažitý, dveře za tisíc korun seženete možná na smeťáku atd. Pak se to hezky píše, že cena je neměnná! Navíc, když vám řeknou, to vyjde cenově skoro nastejno a pak se vám jen protočí panenky. Stejné je to z hypotékou, spočítají vám cenu, která se vám zdá přijatelná a pak se úroková sazba zvýší o jedno procento. A potom zase kolotoče lží .....

Vždy se snažíme najít řešení, které vede ke stavbě domu a spokojenému klientovi.  Snad také proto jsme již deset let jedničkou českého trhu na rodinné domy.

 

A teď tu o Karkulce ...   Uff, ještě že už to mám za sebou. Lidi, nenaleťte jim! A ti, co už jsou lapeni, přeji Vám, ať dopadnete lépe, nebo alespoň stejně jako já.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Re: Re: Postaveno

(Irena, 8. 10. 2016 9:50)

Netušíte prosím jestli si a kolik si účtují ekon, stavby za zpracování projektu co jim přinesu??? děkuji, moc o to stojím, aby mi postavili dům zrovna oni :)))

Schůzka

(Mirek, 1. 2. 2012 10:53)

Byl jsem s touto společností na konzultační schůzce a velmi mě zaujala. DOmluvili jsme se i na schůzce přímo na mém pozemku, kde zhodnotí jestli je pozemek vhodný pro dům, který bych chtěl. Celkem se mi líbí jejich jednání. Vám ale, že když ptáčka lapají tak pěkně zpívají. No tak uvidíme jak se vlastně na konec rozhodnu. Mam ještě jednu společnost, která se mi líbí. Snad vyberu dobře.

Re: Schůzka

(Fanka, 27. 9. 2016 21:52)

Mluvíte o stavební firmě že? Manžel vybral Ekonomické stavby a s výsledkem jsem moc spokojená, neříkám, že bylo vždy vše perfektní, někdy trošku nefungovala komunikace a asi taky trochu mojí vinou, protože jsem řešila zrovna během stavby nějaké problémy v práci. Výsledek je super a já mohu Ekonomické stavby také doporučit.

Nejkrásnější Vánoce

(Evžen, 22. 9. 2016 19:51)

Naše rodina na tom není finančně nic moc a brzy budeme bydlet v domečku, který nám stejně jako mnoha lidem postavily ES. Letos budou nejkrásnější Vánoce, nad stromečkem budeme mít největší dárek :-)))

Re: Nejkrásnější Vánoce

(u nás asi ty nejhorší :(, 26. 9. 2016 18:19)

Ach jo, když to tady tak čtu, tak si chci vytrhat vlasy z hlavy. Společník ve firmě mi radil Ek. stavby, ale já se rozhodl pro jinou firmu a teď fakt naštvanej... od začátku skoro všechno špatně....

ES bez výhrad

(A. Š., 14. 8. 2016 21:04)

STAVĚLY NÁM ES, CELKEM BEZ VÝHRAD, AKORÁT SE POZDRŽELO PAPÍROVÁNÍ, ALE VE VÝSLEDKU BYLO CELKOVÉ ZPOŽDĚNÍ PÁR TÝDNŮ SE KTERÝM JSME ALE DOPŘEDU RADĚJI POČÍTALI, TAKŽE ZA NÁS SPOKOJENNOST S PRACÍ I CELKOVÝM VZHLEDEM DOMU.

Re: ES bez výhrad

(Dana, 24. 9. 2016 16:33)

Také jsme vybrali ES ale jsme zatím pořád v přípravové fázi. Ale zvedá mi náladu když to tady čtu a snažím se nebýt nedočkavá :)

Já Ekonomky doporučuji

(Kamil, 15. 7. 2016 16:14)

Já si tedy nemám na co u ekonomek stěžovat. Neměl jsem sice čas jezdit každý týden na stavbu, abych vše kontroloval, ale měl jsem ověřený a spolehlivý stavbení dozor. Dům je hotový a já mohu napsat: doporučuji.

Re: Já Ekonomky doporučuji

(Ondřej, 4. 8. 2016 20:29)

S ekonomkami jsme spokojeni, žádný falešný hry, jak někdo píše. Hypotéku jsme si zařizovali s předstihem, takže ekonomky už pro nás jen stavěli a dobře, jsme spokojení.

Re: Re: Já Ekonomky doporučuji

(Radim, 22. 9. 2016 20:25)

Jsme moc rádi, že jsme se rozhodli stavbu zadat právě Ekonomickým stavbám. Také doporučuji, kvalitní spolupráce, dům jsme převzali v pořádku a v termínu.

MŮJ SOUKROMÝ PRŮZKUM.

(MARUŠKA, 10. 7. 2016 16:06)

DĚLALA JSEM PRŮZKUM NA INTERNETU A MYSLÍM ŽE NEGATIVNÍCH OHLASŮ NA EKONOMKY JE TAK MÁLO ( A NENÍ MI MOC JASNÉ PO MÉ ZKUŠENOSTI KDE SE BEROU) ŽE SI KAŽDÝ UDĚLÁ OBRÁZEK SÁM NE? MY UŽ BUDEME TAKÉ BRZY BYDLET, EKONOMKY FINIŠUJÍ.

jako Alenka v říši divů

(dandulka, 23. 6. 2015 17:05)

Sliby a lži.Máme toho dost.Chceme odstoupit od smlouvy.Poradí někdo jak nejlépe.

Re: jako Alenka v říši divů

(presne, 30. 9. 2015 17:01)

Vitejte do klubu ;-) my odstoupili,protoze na zaklade jejich overeni a potvrzeni, ze nami vybrany dum lze na nasem pozemku postavit,jsme podepsali veskere smlouvy. A ouha...Stavebni urad zamitl...Tito velci profesionalove - ekonomicke stavby, nepostupovali tak jak meli a neoverili si skutecnosti. Vysledkem je ze od ledna 2014 se s touto firmou a firmou chytry najem nelze dohodnout na vyporadani,protoze nekomunikujou - vlastne ano,jednou za pul roku a mene... Zaplatili jsme 170 tis., zaplatili jsme projekt inzenyrskych siti a sjezdu 10tis., zrizeni pripojky el. 12.5 tis. a jelikoz mel dum stat uz od rijna 2014 a dodnes nestoji a stat nemuze museli jsme zaplatit cezu dalsich 16tis za zrizeni odberneho mista (kterym mel byt RD) abychom neprisli o pripojku za 12.5 tis....Penize dostali ale my nemame nic, ani ty projekty, ktere jsme si zaplatili z ruky... Proste parada... Jsou to nejvetsi sv.ne a jejich ignorace je do pekla volajici...doufam ze se tam jednou usmazi...Chystame soud,podani na policii a kontaktovali jsme media...

Chceme stavět

(Lucka, 8. 2. 2012 12:24)

Nevíte někdo jestli firma Ekonomické stavby pomůže i se sehnáním pozemku. Nebo jestli je lepší si sehnat pozemek sám? O stavení se doma bavíme již několik let, ale stále jsme nebyli schopni jak časově tak finančně se do stavby pustit. Sháním teď tedy co nejvíce informací všude možně. Máme od Ekonomických staveb katalog a docela se nám jejich domečky líbí. Děkuji za rady všem.

Re: Chceme stavět

(Zdeněk, 8. 2. 2012 15:13)

Něco takového ES nabízejí, ale moc bych na to nespoléhal, raději si ho vyberte sami. Obecně si myslím, že když nemáte čas hledat pozemek, nebudete mít čas ani na stavbu a prakticky dům ani neužijete, ale to je pochopitelně na vás.

Re: Re: Chceme stavět

(Lucka, 9. 2. 2012 11:47)

Děkuji za radu. S manželem jsme se o tomto včera radili a seženeme si pozemek sami. Ještě jsme se nerozhodli jakou společnost do stavby zaúkolujeme. Máme nějaké vyhlídlé, tak budeme chodti po schůzkách a uvidíme.

Re: Re: Re: Chceme stavět

(Lucka, 14. 2. 2012 11:16)

Nechci to zakřiknout, ale asi máme pozemek. Ještě to není na papíře, ale myslím, že to vyjde. Byla to hrozná náhoda. Známí známého nám dal typ a vypadá to, že to klapne. Tak ještě se rozhodnout s jakou společností stavět a snad už brzy budeme stavět.

Re: Re: Re: Re: Chceme stavět

(Lucka, 20. 2. 2012 13:29)

O víkendu jsme se sešli s majitelem pozemku a dnes složili zálohu. S pozemekem je to tedy už pravděpodobně v suchu. Dost jsme teď zvažovali s jakou společností se do toho vrhneme a nejspíše zvítězí Ekonomické stavby. No uvidíme jak se to ještě vyvrbí.

My bydlíme

(Evka, 6. 2. 2012 9:51)

Nám tahle firma stavěla a byli jsme docela spokojený. Museli jsme řešit pár problémů. Třeba se špatně udělaným schodištěm, ale opravili nám to. V domě jsme první zimu a musim říct že topení v podlaze je nejlepší vynález. Stavba domu není vůbec jednodůchá věc. Přeju všem co chtějí stavět, ať narazí na dobrou společnost.

Re: My bydlíme

(Zdeněk, 6. 2. 2012 19:44)

To máte určitě pravdu, stavba rozhodně není jednoduchá s žádnou firmou. Já jsem stoprocentně přesvědčen, že ES nejsou dobrou (stavební) firmou, ale třeba mi to někdo vyvrátí.