Jdi na obsah Jdi na menu
 


ES opět v Černých ovcích

16. 1. 2012

Ačkoliv tyto stránky už neaktualizuji, stále mají velmi solidní návštěvnost, a proto ještě přidám pár řádek. Nevím, zda lze ješt vůbec někde o této firmě seriózně diskutovat. PR firmy pracuje na plné obrátky, například ES přinutily provozovatele (BlueBoard)  zrušit diskuzní fórum na těchto stránkách, pokoušely se zrušit i vlastní stránky, což se jim naštěstí zatím nepodařilo.

Opět mě polil horký pot, když jsem viděl další z reportáží v České televizi. Osobně nakonec musím být hodně rád, jak to s námi dopadlo a že už přes dva roky bydlíme. Taky jsme museli využít směnku od (nevím, jak jej oslovovat) Mencla. Prakticky nic jiného nám nezbylo, stavba by se nehla vůbec. Dodnes si myslím, že nebýt nápadu se založením stránek o stavbě, nikdy bychom nebydleli a dneska měli na krku exekutora.

Zajímalo mě, jaká reakce se objeví na donebevolajících manipulativních stránkách ES-kancelar.cz, které se tváří jako objektivní nestranný soudce. Žlučí mi hnul jeden z článků, který reaguje na slova pravděpodobně jednoho z klientů, který mi mluví z duše. Článek s dovolením zkopíruji a přidám své zkušenosti klienta:

 

1)  Jak je to tedy přesně s normou jakosti ISO 9001. Vztahuje se tato i na kvalitu staveb?

 

Ano, certifikace ISO 9001 se týká z naprosté většiny kvality staveb a kvality všech ostatních poskytovaných služeb. Certifikát i dokumenty k němu jsou veřejně přístupné na našich stránkách.

 

Ekonomické stavby jsou certifikovány v ISO 9001 na PŘÍPRAVU a ŘÍZENÍ staveb. Kde slovo ŘÍZENÍ je z 95% o kvalitě výsledné stavby. Norma jakosti ISO 9001 velmi precizně nařizuje, jak musí probíhat kontroly kvality, nařizuje pravidelně zkoumat spokojenost klientů a také ji vyhodnocovat. Nařizuje také měřit kvalitu všech dodavatelů, členit ji do čtyř kvalitativních skupin a slabší dodavatele nahrazovat novými. Také každý roční audit nezávislého auditora se zabývá kvalitou staveb. Včetně prohlídky přímo na stavbách. Norma ISO 9001 je ve stavebnictví nejnáročnější normou kvality. Ekonomické stavby jsou opakovaně certifikovány s výborným výsledkem. Certifikace ES se ve své většině vztahuje na kvalitu výsledné služby, tedy stavby i dalších doprovodných služeb. Pokud pisatel tento fakt zpochybňuje, nemluví pravdu a ukazuje tak na míru své objektivity.

Dodnes, když slyším ISO 9001, musím se smát. Auditorské firmy samozřejmě mají zájem na tom, aby certifikace proběhly a vpodstatě se jedná jen o papírování. ES to vlastně potvrzují, jde o přípravu a řízení, tedy nesmysly s manažery financí, staveb, přípravy atd., jejichž práci auditor uvidí jen na papíře. S výslednou službou to nemá nic společného!  ISO vám jako klientovi nepřinese téměř nic!

2)  Jaká je kvalita stavěných domů, je možné ji nějak doložit?

 

Ekonomické stavby staví své domy od roku 1998. Za tuto dobu obsloužili více nežli 5000 jednotlivých klientů. Nejlepší odpovědí na otázku kvality je skutečnost, že za celých těchto 13 let neexistuje ani jeden jediný rozsudek pro nekvalitní odvedenou stavbu proti ES. Kolik dalších stavebních společností v ČR postavilo tolik domů jako ES a mohou konstatovat totéž? Od roku 2010 pak na každou stavbu, kterou ES provádí, realizujeme posudek soudním znalcem. Jedná se o další stupeň kontroly. Posudky znalců v naprosté většině konstatují výbornou kvalitu stavěných domů. I více jak devadesát procent klientů hodnotí svoji spokojenost známkou výborně. Takto výborné hodnocení klienty opět považujeme za naprostý unikát českého trhu.

Těch 5 000 domů bych chtěl vidět, když se jich zeptáte na schůzce na návštěvu nějakého domu, tak se jen vytáčejí. Nevím, jestli existuje nějakýrozsudek na nekvalitní stavbu, obzvlášť  v oblasti domů rodinných. Když mi zmršili svody, že mi ze spojů kape voda nebo dali na terasu naprosto nekvalitní dřevo, přeci se kvůli tomu nebudu soudit, zvlášť, když vím, že právní oddělení ES je jejich oddělením stěžejním. Soudní znalec, to je věc přímo k popukání. Taky u mě byl. Nevím, možná to byl stopař, kterého manažer stavby nabral po cestě. Přijel zhruba v době, kdy byla dokončována hrubá stavba. Zjistil, že máme dvě patra, několik oken (podle něj zbytečně velkých), že to máme postaveno z cihel a že je tedy všechno v pořádku. V případě zájmu dohledám a poskytnu jeho zprávu. Tady souhlasím s tím, že je to opravdu unikát!

3) Kdy dostane klient k dispozici smlouvy? Proč nejsou přístupné na webových stránkách společnosti? Jsou smlouvy nevyvážené?

 

Zveřejnění smluv na stránkách zvažujeme. Zatím jsme se pro tento krok nerozhodli z prosté snahy chránit naše znalosti a zkušenost před konkurencí. Žádný z významných stavitelů rodinných domů smlouvy na svých stránkách nemá. Přesto tuto možnost zvažujeme. Každý klient může dostat smlouvy k dispozici hned při první návštěvě v ES. Co se týká samotné smlouvy, v českém právu platí princip ochrany spotřebitele. Pokud by smlouva obsahovala část pro zákazníka jakkoli nevýhodnou, je z principu českého práva neplatná. Naše smlouvy jsou jasné, transparentní. Jsou výhodné pro klienty, kterým stavíme dům, nevýhodné pro ty, kteří vyčerpají služby a dům následně nechtějí. Na polském trhu používáme naprosto stejné smlouvy jako v Česku. Polská Akedemie věd dvakrát udělila ES Polska titul Firma roku. V odůvodnění mimo jiné stálo, že nabízíme klientům nejférovější smlouvy na polském trhu. Porovnávejte naše služby a smlouvy vždy s ostatními na trhu, nikoliv s vysněnou představou, která neexistuje. V přímém porovnání není lepších smluvních podmínek. Pokud někdo myslí, že ano, rádi si jméno takové firmy poslechneme.

Přiznám se, že smlouvy jsem s právníky nekonzultoval, něco jsem v nich změnil a problém s nimi žádný nebyl. Možná jsem měl jen štěstí. Ten poský titul bych chtěl také vidět. Mám pocit, že to je něco podobného jak s pivovary, kdy neznám značku piva, která by se nehonosila titulem Pivo roku!

4)Proč není možné platit až za vykonané práce?

 

Klasická nepravda. V rámci programu JISTOTA můžete dům zaplatit do notářské úložky a z té platit až provedené práce. Jde o program starý jako samotné Ekonomky. Tedy platit až za vykonané práce možné jistě je.

 

Pokud opět porovnáme platební podmínky klienta u Ekonomických staveb s ostatními staviteli, zjistíme, že v ES klienti platí nejmenší zálohy na českém trhu. To, že si čeští stavitelé nechávají platit zálohy dopředu, souvisí s obecně špatnou platební morálkou a pomalostí soudní ochrany před nepoctivci.  Ti, co před lety stavěli bez záloh, již dnes domy nestaví, zničili je právě neplatiči. Stejně jako Vás cestovka nenechá jet nejdříve na dovolenou, a pak teprve zaplatit, tak nemohou čeští stavitelé nejprve stavět a pak čekat, zdali dostanou zaplaceno. Dobrou výjimkou tohoto obvyklého postupu jsou Ekonomické stavby a jejich program JISTOTA. V tomto platíte skutečně až za odvedenou práci.Tedy pisatel opět nemluví pravdu.

 

To, že někdo nelže, ještě neznamená, že mluví pravdu. Program JISTOTA samozřejmě nic nevyřeší. Problém je v tom, že většina klientů nemá šanci splácet jednotlivé etapy, protože na ně od banky za to, co mají prostavěno, nedostanou zaplaceno. Klienti ES prý platí nejmenší zálohy? Proto pak nejsou schopni splácet jednotlivé etapy? Pro ES je to samozřejmě velmi výhodné. Za prvé svoji neschopnost můžou svádět na klienta, za druhé si ( ) Mencl založí velmi solidní byznys se směnkami. Samozřejmě, že to dělá pro klienty, on i ES jsou čistí jak lilie.

5) Stalo se někdy, že klient nemohl zkouladovat dům kvůli nekvalitní práci ES?

 

Nikdy v historii společnosti se nestalo, že bychom dům nepředali či nezkolaudovali pro pochybení na stavbě. Zažili jsme jistě mockrát výhrady, které bylo nutné do stanoveného termínu odstranit. Ale žádný dům nezkolaudovaný pro závady na naší stavbě není.

Nemyslím si, že by kolaudace úplně souvisela s kvalitou stavby, koludace musí být samozřejmostí, to není něco, čím by se ES měly chlubit.

6)Dozví se klient při podpisu smlouvy konečnou cenu?

 

Toto je velmi často uváděná nepravda. Klient naprosto přesně zná cenu vybraného domu. Jediné, co neví, je případná nová cena způsobená rozsáhlými úpravami. Pokud si klient vybere již hotový dům, je cena od první minuty stanovena pevně. Druhou možností je vyprojektovat dům nový, svůj, podle vlastních potřeb. Rozumím příspěvku pisatele tak, že by si představoval na počátku nadiktovat své představy a od manažera projektu hned získat přesnou cenu. To je však představa značně naivní. Dokud nemáte projekt, nemáte technické řešení. Dokud nemáte technické řešení, nemůžete znát cenu. Pokud se stane, že po naprojektování představ klienta je cena příliš vysoká, nabízíme v ES, na rozdíl od projekčních kanceláří, bezplatně druhý projekt, ve kterém se vrátíme k původnímu základnímu řešení domu tam, kde cena vyhovovala.

Klient naprosto přesně neví nic! Prakticky nejde vzít dům tak, jak je nabízen. Půda je vždy buď podmáčená nebo naopak skalnatá, pozemek svažitý, dveře za tisíc korun seženete možná na smeťáku atd. Pak se to hezky píše, že cena je neměnná! Navíc, když vám řeknou, to vyjde cenově skoro nastejno a pak se vám jen protočí panenky. Stejné je to z hypotékou, spočítají vám cenu, která se vám zdá přijatelná a pak se úroková sazba zvýší o jedno procento. A potom zase kolotoče lží .....

Vždy se snažíme najít řešení, které vede ke stavbě domu a spokojenému klientovi.  Snad také proto jsme již deset let jedničkou českého trhu na rodinné domy.

 

A teď tu o Karkulce ...   Uff, ještě že už to mám za sebou. Lidi, nenaleťte jim! A ti, co už jsou lapeni, přeji Vám, ať dopadnete lépe, nebo alespoň stejně jako já.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: krásný dům

(Honza, 8. 8. 2017 18:33)

Jak to myslíte hezčí než na obrázku? Ekonomky udělali něco jinek? Lépe? Nebo myslíte, že dům "na živo" vypadá jako "živý"? :D

Re: Re: krásný dům

(Inka, 29. 8. 2017 16:22)

obrázek je obrázek a skutečnost je opravdová.
od Es jsem si vabrala projekt a hodlám podniknout další kroky aby se mi splnil můj veliký sen.

všechno klape

(Bohouš, 21. 5. 2017 20:50)

Ekonomky dokončují a já už začal na zahradě. Manželka vyrábí miminko v bříšku, všechno klapne skoro shodně :)

Re: všechno klape

(Iveta, 31. 5. 2017 11:10)

Tak to je roztomilé. Takže ekonomky v pohodě ju? Ráda bych je oslovila, líbí se mi jejich...všechno :-)

Es

(Robert, 14. 5. 2017 23:03)

S nikým od es jsem neměl problém. A ještě ta dlouhá záruka na dům. Já nevím jak vůbec někdo může přemýšlt jestli es nebo jiná firma.

Es děkujeme

(Iveta, 10. 5. 2017 22:09)

Es děkujeme, byli jste perfektní! Jsme přestěhovaní! Krásný pocit, děti mají každý konečně svůj pokoj, to je najednou v rodině klid :)

Zná někdo...?

(Petra, 28. 3. 2017 22:00)

Zná někdo lepší stavební firmu než jsou E. S.? To by mě zajímalo, jestli mi na tohle někdo odpoví kladně, já na lepší stavební firmu ve výběru nenarazila a teď už nám E. S. staví :)

Re: Zná někdo...?

(Irena, 24. 4. 2017 0:00)

Já teprve hledám, ale ekonomické stavby se mi zdají také zatím nejlepší.

Re: Zná někdo...?

(Jirka, 3. 5. 2017 21:22)

Já ne. Upřímně, měl jsem na es slušné reference, ale mile mě překvapili, celkově.

jkorec@gmail.com

(Honza, 6. 3. 2017 23:41)

Má někdo prosím zkušenost s koupí pozemku od ekonomických staveb?

pozemek

(Míra, 27. 4. 2017 0:41)

ano, es nám sehnali pozemek, tedy přesněji jsme si ho vybrali z jejich nabídky. proč se ptáte?

HNUS, HYENISMUS, HNUS a HUMUS

(Lenka, 11. 2. 2017 19:08)

To si musel někdo s ES dat práci a napsat tolik pochvalných komentářů. Je mi z toho na blití. Má zkušenost s Es je ještě stále čerstvá. Nehorazneho zvěrstva se dopustili. Kecy typu: "Po schůzce s pracovníky Es jsem vždy nabitá pozitivní energii". Jste opravdu "trapní". ES? Esesáci.... Zajímalo by mě, jestli i ten můj znamy, který musel dojet podepsat smlouvu s SS na kole 70 km na zádech s dítětem (ano na zádech - ne v sedačce na kole, protože na sedačku taky neměl) protože neměl na dopravu, byl také pozitivně naladěný ze schůzky. Ale tak asi jo, když 12 stránkovou neodstupitelnou hrůzu podepsal 12* (pro jistotu na každé straně, aby měli SS důkaz, že to opravdu chtěl). Ach jo, celá hororová kniha by se dala napsat jen z mé zkušenosti. A svéprávnost nesvéprávnost. Es nic nezajímá. Oni rádi pomůžou komukoliv. hlavně chudým a bezmocným. Jak jen pomoc těm, co zvažují si s nimi něco začít?!!

Kde jste vzala pána na kole?

(Dan, 26. 2. 2017 5:42)

Co to je? Kde jste přišla na sebevraha co jede podepsat smlouvu na barák když nemá ani na aoutu ani na sedačku pro dítě na kolo? To chtěl to díte zabít? Prosimvás co tom sem píšete za bláboly? Co mají Es společnýho s takovými báchorkami :/

Problém se sousedem ne s Es

(Dan, 26. 2. 2017 5:38)

Na našem domě od ekonomek všechno ok. A co e týká protahování stavby: slyšel jsem od známýho, že jeho příbuzný začal stavět, všechno odklepnuto, stvební a územní plán všechno v pohodě, nechal si postavit základovou desku a začalo to-sousedovi se nelíbilo kde dům bude stát a skončilo to u soudu, neskutečný...

Výsledek je podepsaná smlouva

(Napi, 4. 2. 2017 19:01)

Četl jsem o ekonomkách lecos, ala zajít tam naživo prostě stojí za to. Věci jsem si srovnal v hlavě podle svého úsudku a dojmu jaký na mě Es udělali a výsledek? Podepsaná smlouva na Milušku!

davidkovajul@centrum.cz

(Julie, 4. 11. 2016 22:12)

Děkujeme Terezko a Jirko, vybrat Ek. staby byla skvělá volba, budeme vám dlouho zavázáni!
Kamarádka s manželem nás totiž přemluvily (nebo spíš pomohli v rozhodování) abychom zadali stavbu stejně jako oni ek. stavbám.

Rozhodli jsme se sami

(Phasma, 12. 11. 2016 21:50)

Vidíte a my jsme se rozhodli sami - rychle, instinktivně a skoro tak rychle jsme měli i od Ek. staveb dům hotový. Neuvěřitelné jak to rychle uteklo. Máme s nimi bezvadnou zkušenost a rádi se všude pochlubíme, že nám postavily.

Já už chci taky

(Naďa, 29. 12. 2016 20:48)

Já jsem taky rozhodnutá, ale zbytku rodiny se do baráčku nechce, jsou to lenoši. U ekonomek jsem si vyhlídla už všechno jen tam zajít a podepsat ;o)

Fasáda je hotová

(Kamil, 29. 12. 2016 20:45)

Fasáda je hotová, vypadá to parádně. Kdo mi chce namluvit že ekonomky dělají pomalu nebo na houby je mě vůl...

Já proti ES nic

(KARLA, 8. 9. 2016 0:52)

Nejsem a nikdy nejspíš nebudu odborník ve stavebnictví, ale dům, který pro nás staví ES už teď vypadá skvěle. Zbývá poslední měsíc a už mají dodělat jen podlahy, malování, truhlařinu a tak. Už teď je dům kouzelný, moc chválím, spokojená jsem. Takže černé ovce jsou pro mě tímto nepříliš věrohodné.