Jdi na obsah Jdi na menu
 


ES opět v Černých ovcích

16. 1. 2012

Ačkoliv tyto stránky už neaktualizuji, stále mají velmi solidní návštěvnost, a proto ještě přidám pár řádek. Nevím, zda lze ješt vůbec někde o této firmě seriózně diskutovat. PR firmy pracuje na plné obrátky, například ES přinutily provozovatele (BlueBoard)  zrušit diskuzní fórum na těchto stránkách, pokoušely se zrušit i vlastní stránky, což se jim naštěstí zatím nepodařilo.

Opět mě polil horký pot, když jsem viděl další z reportáží v České televizi. Osobně nakonec musím být hodně rád, jak to s námi dopadlo a že už přes dva roky bydlíme. Taky jsme museli využít směnku od (nevím, jak jej oslovovat) Mencla. Prakticky nic jiného nám nezbylo, stavba by se nehla vůbec. Dodnes si myslím, že nebýt nápadu se založením stránek o stavbě, nikdy bychom nebydleli a dneska měli na krku exekutora.

Zajímalo mě, jaká reakce se objeví na donebevolajících manipulativních stránkách ES-kancelar.cz, které se tváří jako objektivní nestranný soudce. Žlučí mi hnul jeden z článků, který reaguje na slova pravděpodobně jednoho z klientů, který mi mluví z duše. Článek s dovolením zkopíruji a přidám své zkušenosti klienta:

 

1)  Jak je to tedy přesně s normou jakosti ISO 9001. Vztahuje se tato i na kvalitu staveb?

 

Ano, certifikace ISO 9001 se týká z naprosté většiny kvality staveb a kvality všech ostatních poskytovaných služeb. Certifikát i dokumenty k němu jsou veřejně přístupné na našich stránkách.

 

Ekonomické stavby jsou certifikovány v ISO 9001 na PŘÍPRAVU a ŘÍZENÍ staveb. Kde slovo ŘÍZENÍ je z 95% o kvalitě výsledné stavby. Norma jakosti ISO 9001 velmi precizně nařizuje, jak musí probíhat kontroly kvality, nařizuje pravidelně zkoumat spokojenost klientů a také ji vyhodnocovat. Nařizuje také měřit kvalitu všech dodavatelů, členit ji do čtyř kvalitativních skupin a slabší dodavatele nahrazovat novými. Také každý roční audit nezávislého auditora se zabývá kvalitou staveb. Včetně prohlídky přímo na stavbách. Norma ISO 9001 je ve stavebnictví nejnáročnější normou kvality. Ekonomické stavby jsou opakovaně certifikovány s výborným výsledkem. Certifikace ES se ve své většině vztahuje na kvalitu výsledné služby, tedy stavby i dalších doprovodných služeb. Pokud pisatel tento fakt zpochybňuje, nemluví pravdu a ukazuje tak na míru své objektivity.

Dodnes, když slyším ISO 9001, musím se smát. Auditorské firmy samozřejmě mají zájem na tom, aby certifikace proběhly a vpodstatě se jedná jen o papírování. ES to vlastně potvrzují, jde o přípravu a řízení, tedy nesmysly s manažery financí, staveb, přípravy atd., jejichž práci auditor uvidí jen na papíře. S výslednou službou to nemá nic společného!  ISO vám jako klientovi nepřinese téměř nic!

2)  Jaká je kvalita stavěných domů, je možné ji nějak doložit?

 

Ekonomické stavby staví své domy od roku 1998. Za tuto dobu obsloužili více nežli 5000 jednotlivých klientů. Nejlepší odpovědí na otázku kvality je skutečnost, že za celých těchto 13 let neexistuje ani jeden jediný rozsudek pro nekvalitní odvedenou stavbu proti ES. Kolik dalších stavebních společností v ČR postavilo tolik domů jako ES a mohou konstatovat totéž? Od roku 2010 pak na každou stavbu, kterou ES provádí, realizujeme posudek soudním znalcem. Jedná se o další stupeň kontroly. Posudky znalců v naprosté většině konstatují výbornou kvalitu stavěných domů. I více jak devadesát procent klientů hodnotí svoji spokojenost známkou výborně. Takto výborné hodnocení klienty opět považujeme za naprostý unikát českého trhu.

Těch 5 000 domů bych chtěl vidět, když se jich zeptáte na schůzce na návštěvu nějakého domu, tak se jen vytáčejí. Nevím, jestli existuje nějakýrozsudek na nekvalitní stavbu, obzvlášť  v oblasti domů rodinných. Když mi zmršili svody, že mi ze spojů kape voda nebo dali na terasu naprosto nekvalitní dřevo, přeci se kvůli tomu nebudu soudit, zvlášť, když vím, že právní oddělení ES je jejich oddělením stěžejním. Soudní znalec, to je věc přímo k popukání. Taky u mě byl. Nevím, možná to byl stopař, kterého manažer stavby nabral po cestě. Přijel zhruba v době, kdy byla dokončována hrubá stavba. Zjistil, že máme dvě patra, několik oken (podle něj zbytečně velkých), že to máme postaveno z cihel a že je tedy všechno v pořádku. V případě zájmu dohledám a poskytnu jeho zprávu. Tady souhlasím s tím, že je to opravdu unikát!

3) Kdy dostane klient k dispozici smlouvy? Proč nejsou přístupné na webových stránkách společnosti? Jsou smlouvy nevyvážené?

 

Zveřejnění smluv na stránkách zvažujeme. Zatím jsme se pro tento krok nerozhodli z prosté snahy chránit naše znalosti a zkušenost před konkurencí. Žádný z významných stavitelů rodinných domů smlouvy na svých stránkách nemá. Přesto tuto možnost zvažujeme. Každý klient může dostat smlouvy k dispozici hned při první návštěvě v ES. Co se týká samotné smlouvy, v českém právu platí princip ochrany spotřebitele. Pokud by smlouva obsahovala část pro zákazníka jakkoli nevýhodnou, je z principu českého práva neplatná. Naše smlouvy jsou jasné, transparentní. Jsou výhodné pro klienty, kterým stavíme dům, nevýhodné pro ty, kteří vyčerpají služby a dům následně nechtějí. Na polském trhu používáme naprosto stejné smlouvy jako v Česku. Polská Akedemie věd dvakrát udělila ES Polska titul Firma roku. V odůvodnění mimo jiné stálo, že nabízíme klientům nejférovější smlouvy na polském trhu. Porovnávejte naše služby a smlouvy vždy s ostatními na trhu, nikoliv s vysněnou představou, která neexistuje. V přímém porovnání není lepších smluvních podmínek. Pokud někdo myslí, že ano, rádi si jméno takové firmy poslechneme.

Přiznám se, že smlouvy jsem s právníky nekonzultoval, něco jsem v nich změnil a problém s nimi žádný nebyl. Možná jsem měl jen štěstí. Ten poský titul bych chtěl také vidět. Mám pocit, že to je něco podobného jak s pivovary, kdy neznám značku piva, která by se nehonosila titulem Pivo roku!

4)Proč není možné platit až za vykonané práce?

 

Klasická nepravda. V rámci programu JISTOTA můžete dům zaplatit do notářské úložky a z té platit až provedené práce. Jde o program starý jako samotné Ekonomky. Tedy platit až za vykonané práce možné jistě je.

 

Pokud opět porovnáme platební podmínky klienta u Ekonomických staveb s ostatními staviteli, zjistíme, že v ES klienti platí nejmenší zálohy na českém trhu. To, že si čeští stavitelé nechávají platit zálohy dopředu, souvisí s obecně špatnou platební morálkou a pomalostí soudní ochrany před nepoctivci.  Ti, co před lety stavěli bez záloh, již dnes domy nestaví, zničili je právě neplatiči. Stejně jako Vás cestovka nenechá jet nejdříve na dovolenou, a pak teprve zaplatit, tak nemohou čeští stavitelé nejprve stavět a pak čekat, zdali dostanou zaplaceno. Dobrou výjimkou tohoto obvyklého postupu jsou Ekonomické stavby a jejich program JISTOTA. V tomto platíte skutečně až za odvedenou práci.Tedy pisatel opět nemluví pravdu.

 

To, že někdo nelže, ještě neznamená, že mluví pravdu. Program JISTOTA samozřejmě nic nevyřeší. Problém je v tom, že většina klientů nemá šanci splácet jednotlivé etapy, protože na ně od banky za to, co mají prostavěno, nedostanou zaplaceno. Klienti ES prý platí nejmenší zálohy? Proto pak nejsou schopni splácet jednotlivé etapy? Pro ES je to samozřejmě velmi výhodné. Za prvé svoji neschopnost můžou svádět na klienta, za druhé si ( ) Mencl založí velmi solidní byznys se směnkami. Samozřejmě, že to dělá pro klienty, on i ES jsou čistí jak lilie.

5) Stalo se někdy, že klient nemohl zkouladovat dům kvůli nekvalitní práci ES?

 

Nikdy v historii společnosti se nestalo, že bychom dům nepředali či nezkolaudovali pro pochybení na stavbě. Zažili jsme jistě mockrát výhrady, které bylo nutné do stanoveného termínu odstranit. Ale žádný dům nezkolaudovaný pro závady na naší stavbě není.

Nemyslím si, že by kolaudace úplně souvisela s kvalitou stavby, koludace musí být samozřejmostí, to není něco, čím by se ES měly chlubit.

6)Dozví se klient při podpisu smlouvy konečnou cenu?

 

Toto je velmi často uváděná nepravda. Klient naprosto přesně zná cenu vybraného domu. Jediné, co neví, je případná nová cena způsobená rozsáhlými úpravami. Pokud si klient vybere již hotový dům, je cena od první minuty stanovena pevně. Druhou možností je vyprojektovat dům nový, svůj, podle vlastních potřeb. Rozumím příspěvku pisatele tak, že by si představoval na počátku nadiktovat své představy a od manažera projektu hned získat přesnou cenu. To je však představa značně naivní. Dokud nemáte projekt, nemáte technické řešení. Dokud nemáte technické řešení, nemůžete znát cenu. Pokud se stane, že po naprojektování představ klienta je cena příliš vysoká, nabízíme v ES, na rozdíl od projekčních kanceláří, bezplatně druhý projekt, ve kterém se vrátíme k původnímu základnímu řešení domu tam, kde cena vyhovovala.

Klient naprosto přesně neví nic! Prakticky nejde vzít dům tak, jak je nabízen. Půda je vždy buď podmáčená nebo naopak skalnatá, pozemek svažitý, dveře za tisíc korun seženete možná na smeťáku atd. Pak se to hezky píše, že cena je neměnná! Navíc, když vám řeknou, to vyjde cenově skoro nastejno a pak se vám jen protočí panenky. Stejné je to z hypotékou, spočítají vám cenu, která se vám zdá přijatelná a pak se úroková sazba zvýší o jedno procento. A potom zase kolotoče lží .....

Vždy se snažíme najít řešení, které vede ke stavbě domu a spokojenému klientovi.  Snad také proto jsme již deset let jedničkou českého trhu na rodinné domy.

 

A teď tu o Karkulce ...   Uff, ještě že už to mám za sebou. Lidi, nenaleťte jim! A ti, co už jsou lapeni, přeji Vám, ať dopadnete lépe, nebo alespoň stejně jako já.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: To je síla

(Zdeněk, 6. 2. 2012 19:41)

Dejte pak Veroniko vědět, jak jste dopadla, my jsme taky chtěli navštívit nějaké klienty, ale ES se jen vytáčeli, já poté pochopil proč. Známýs nimi skončil a ušetřil kolem miliónu. Opravdu bych byl na ty spokojené klienty zvědavý.

Re: Re: Re: To je síla

(Veronika, 7. 2. 2012 10:27)

Pane Zdeňku, tak jsem tam volala a prý to není vůbec žádný problém. Mam si vybrat z nějakého jejich atlasu kam se chci jet podívat a vezmou mě tam. Jsme domluveni, že se tam stavíme a domluvíme se. Pak dám vědět, jak to tedy dopadlo.

Re: Re: Re: Re: To je síla

(Iva, 26. 9. 2016 20:06)

Kde ten atlas es domů najdu??? Honem :)))

Re: Re: Re: Re: To je síla

(Iveta, 29. 9. 2016 20:45)

Myslíte, že má cenu se ještě poohlížet po jiné firmě (vybírám ES), chceme taky vidět hotový dům na vlastní oči. Já se v tom moc nevyznám a chceme na příští rok stavět.

Re: Re: Re: Re: To je síla

(Zdeněk, 8. 2. 2012 15:07)

To budete hodná, díky

Re: Re: Re: Re: Re: To je síla

(Veronika, 27. 2. 2012 9:52)

Dobrý den, tak jsme se byli již podívat na dům od Ekonomických staveb. Normálně nás po domě provázela majitelka a manažer. Bylo to na kraji Plzně. Dům se nám moc líbil. Takže jsme se na vlastní kůži přesvědčili, že opravdu ty návštěvy u bývalích klientů probíhají. Teď už se jen rozhodnout.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: To je síla

(presne, 30. 9. 2015 17:06)

Samozrejme ze vam budou mazat med kolem pusy,tak jako nam... Bodejt by ne,kdyz jsou za to placeni...Postavili tisice domu a referencnich maji jen par...to je divne Ne? A pokud chcete videt jine,dalsi tak se udivene ptaji proc?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: To je síla

(Jitka Ml., 9. 7. 2016 20:05)

Strašně se mi ulevilo, když jsem dostala klíče, strašily mě na internetu (zbytečně!) negativní kritiky.Neumím popsat to štěstí, které cítím, když vím, že jsme si nechali postavit dům od skvělé firmy. Budu klidně spát v naší nové posteli, v našem novém domě, který jsme si nechali na klíč postavit od Ekonomických staveb.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To je síla

(Jarka, 29. 9. 2016 22:32)

ES jsou také v závěrečné fázi, příští měsíc se stěhujeme, vybrali jsme skvělou stavební firmu :-) A my jsme také v závěrečné fázi, nejkrásnější, zařizování, vybírání barev, nábytku, doplňků... :-)

krizekpav@centrum.cz

(Pavel, 17. 10. 2016 22:06)

Stavíme s ES a jde to myslím moc dobře :) Větší část už máme za sebou a je pravda, že jsem si to představovala složitější než to je ve skutečnosti :)

Vyhlédl jsem ES

(Zubr, 14. 10. 2016 22:12)

Umím si představit spolupráci s nimi, jen moje žena se do toho moc nežene, tak bude všechno plánování na mě, pochopíte to? :/

Es zatím tedy super

(Jana, 11. 10. 2016 20:11)

Já jsem ekonomkám stavbu zadala a nejsem vědma,ale cítím v kostech,že dům bude skvělý,už teď z něho mám bezva pocit,ekonomky makají skvěle!

karlosberanek@volny.cz

(Karlos, 9. 10. 2016 15:35)

V pátek jsme podepsali smlouvu s ES, a teď už se budeme jen modlit, celý víkend nemyslím na nic jiného. Ale podle všeho by to mělo být hodně v pohodě, zatím všechno ok.

Postaveno

(Jakub, 21. 2. 2012 13:28)

Pěkný den. My už naštěstí stavbu domu máme za sebou. Nebylo to nic jednoduchého a hned hotového. Celá stavba od podpisu smlouvy trvala 14 měsíců. Jsme opravdu rádi, že už tohle celé máme za sebou. Nemám tedy takovéhle špatné zkušenosti, ale už bych asi nidky dům stavět nechtěl. Ať je to se polečností jakou chce. Celé je to velmi náročné jak časově, tak finančně tak i po psychické stránce. Všem kdo staví přeji hodně sil.

Re: Postaveno

(Kamil, 8. 7. 2016 17:55)

Taky máme postaveno s ES a nevím proč takový horor mi to nepřišel, skoro naopak. Ano postavit dům s firmou není sranda, ale vůbec bych se nechtěl pouštět do stavby sám. ES děkuji a postavte všem tak v klidu jako nám :-)

Re: Postaveno

(výběr st. firmy, 14. 7. 2016 20:53)

no určitě je výběr st. firmy svým způsobem risk, na druhou stranu když víte jaký staví domy (moc hezký a vkusně udělaný), vybral byste taky ES. Nebo jste s nimi postavil jako já?

Re: Postaveno

(Lucka, 22. 2. 2012 12:06)

Dobrý den, pane Jakube. Moc Vám závidím, že máte stavbu už za sebou. Nás to vše teprve čeká. Chtěla jsem se zeptat jestli jste byl jinak s Ekonomickými stavby spokojen? Romýšlíme nyní s jakou společností budeme stavět, tak nás zajímají všechny názory a zkušenosti. Děkuji Lucka.

Re: Re: Postaveno

(Jakub, 23. 2. 2012 10:56)

Musím říct, že celá spolupráce nebyla uplně snadná. Párkrát jsme se museli poprat s určitými problémy. Ve výsledku ale asi nemohu stěžovat. Vždy jsme se na konec dohodli. Ve výsledku tedy asi relatyvně spokojen.

Re: Re: Re: Postaveno

(Renata, 24. 9. 2016 16:26)

A kdo vám stavěl? Já už píši z nového. Ekonomky nám moc pomohli, dali nám podmínky jako jiní ne, konečně bydlíme ve svém!

Re: Re: Re: Re: Postaveno

(Veronika, 30. 9. 2016 21:00)

Nám také. A nevím čím to je, ale já jsem měla v projektu hned jasno :) Navíc projektant mi ho posvětil a bez větších úprav v projektu už se náš dům staví :)