Jdi na obsah Jdi na menu
 


Finance, finance, finance

6. 4. 2008
 
 

Přibližně v době vydání Ohlášení ke stavbě mi přišel předběžný rozpočet. Už mě to ani tak nešokovalo. Oproti katalogové ceně byl rozpočet navýšen asi o třetinu.

Je pravdou, že navíc obsahoval částečné podsklepení, přístřešek k parkovacímu stání a venkovní terasu. I tak nám přišla cena nepřiměřená. Ukázala se i jedna z bolestí ES, v rozpočtu sice najdete přesný položkový rozpočet, nikoliv však hrubé stavby. Ta je pochopitelně nejdražší, na zbytku už příliš neušetříte. Druhá bolest spočívá v  tom, že už prakticky nemáte na výběr, s kterou firmou stavět. Položka 300000,- Kč za projekt, kterou vám sice v případě stavby s ES odpustí (šanci svobodně se rozhodnout vám to příliš nedává) je až příliš velká. Objektivně musím říct, že s tím jsme vlastně už při podpisu smlouvy počítali. Nakonec jsme tedy rozpočet seškrtali na únosnou mez a zase v rámci objektivity musím říct, že ES nečinili absolutně žádné potíže a bez problémů jsme se domluvili.

 

Nakonec jsme jeli na schůzku s hlavním finančním analytikem. Ten působil velmi sympaticky, navrhl model financování v ještě přijatelné míře. Opět v rámci objektivity musím zdůraznit, že pojem model financování je asi poněkud přehnaný, vpodstatě se jednalo o hypotéku, takže by zmiňovaný model financování dokázal vytvořit i průměrný (možná i podprůměrný) člověk pohybující se v oblasti financí. Ale příjemné vystupování se cení, o tom žádná!       

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

cena

(Leoš Váleček - Most, 28. 7. 2009 15:30)

ještě k ceně RD na klíč - vybral jsem si Ekonomik N14 s garáží - za 2.750.000 Kč v projektu byl pak tento dům za cca 3.150.000 Kč. Jasný že jsem byl šokován, ale nechci zde bránit ES, ale dům jsem nechtěl z Itongu ale z cihel (+cca 50 tis CZK), v podkroví je 6 střešních oken (60 tis CZK) - zde se pozasastavím. Jasné že jsem byl naštvaný, že střešní okna nejsou součástí základní ceny a zde jeden velký mínus za zavádějící reklamu z katalogu !!!! Dále jsem si obývák prodloužil oproti standardu o metr do šířky (to znamená o metr delší zákl. deska, delší strop, delší krovy a víc materiálu na zdivo, střešní tašky atd.), zvolil jsem si dále přípravu pro krb, čili komín, uzavřené schodiště, Hormann sekční garážová vrata na el. s dálkovým ovládáním, hliníkové okapy vč svodů v barvě střechy, hromosvod atd atd atd. Do toho se zvyšovalo DPH z 5% na 9%!!! a výsledná částka odpovídá cca tomu co mi nakonec nacenili!!!! A věřte že nejsem lobista za ES, taky mě párkrát namíchli (zejména pan archytekt Ing. Pokorný,ale to je jiná story). Z rozpočtu jsem vyškrtnul dveře, zárubně, plovoucí podlahy (cca 130 tis od ES) - tyto materiáli si zajistím za zhruba stejné peníze co mi nabízeli ES, ale podlahy budu mít všude typ třídy 32A a připlatím si o fous za kvalitnější dveře se zárubněmi, dále jsem nechtěl kotel, přípojku na plyn a radiátory - ty jsem nahradil kompletně el. podlahovým vytápením od spol. DEVI (člen DANFOOS) s nejmodernější technologii a el. bojler na vodu. V celkovém součtu jsem se dostal na konečnou částku 3.2 mil Kč. Když připočtu co dál z vlastních zdrojů zainvestuji : kvalitní krb (+100 tis), kuchyně ORESI +175 tis, plovoucí podlahy +70 tis, dveře a zárubně +80 tis, terasa a příjezdová cesta 120 m2 +80tis ..... dostávám se na částku 3.7 mil Kč za poměrně náročně vybavený RD, takže jsem spokojený. Nehledě na fakt, že jsem porovnával ceny v rozpočtu (kromě hrubé stavby) a musím říct, že ceny jsou z 95% reálné !!!! Poptával jsem vše pečlivě od ledna do března 2009 u prodejců stavebnin a stavebních firem - podotýkám, že mě zajímala hlavně kvalita a ne ukrajina a ceny byli mnohdy i vyšší - což jsem nečekal. Samozřejmě záleží hlavně na tom, jestli si dokážete plno věcí sehnat sami od známých a tímto ušetřit. Já však počítám s přidanou hodnotou ceny stavby na klíč, protože bych jinak stavěl 10 let. Tím ale neříkám že jsou ES ideální - jen příprava stavby trvala přes 2 roky a teď 5.8.2009 nám začnou ES stavět ten náš RD - tak uvidíme :-D

pan Lébl

(Leoš Váleček - Most, 28. 7. 2009 14:33)

ano souhlasím s textem, pan Lébl je tituly oceněný člověk, ale zadat čísla do hypotéční kalkulačky umí kde kdo. Podobnou schůzku jsem zažil 23.1.2009 - naprosto nic neříkající. Pracoval jsem jako OSVČ a i přes slogany, že i OSVČ pomůžou tak ... nepomůžou. Na to byla jednoznačná odpověď - zařiďte si takové a makové daňové přiznání. Rada nad zlato, ale trochu se to neshoduje s nataženou pomocnou rukou z onoho zmíněného sloganu. Jako OSVČ jsem ročně vydělával před zdaněním cca 800 tis Kč a na hypotéku 3,2mil jsem neměl nárok !!!!!!! Komu ji asi tak chtějí dávat??? Nicméně jsem se zařídil s dobrou pomocí paní Nykodýmové z ES a lidem s podobným problémem můžu dobře poradit (pište Leos.Valecek@seznam.cz) - a 100% dosáhne na jakoukoliv hypotéku. Ale příjemný pan Lébl byl, to se musí nechat :-D.